چهارشنبه 1399/09/05 - 02:06
چهارشنبه 1399/09/05 - 02:06 khozestan-admin

همراه با کارآفرینی که از دل شکست ها جوانه زد

کارآفرین جوان کشاورز که فعالیت خود را از سال ۹۲ با پرورش بلدرچین شروع کرد، حالا با کاشت زعفران، طلای سرخ می چیند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بسیج سازندگی خوزستان؛ داوود تجلی و برادرش محمد که اهل دزفول هستند، کشاورزی شغل خانوادگی شان است، این کارآفرین جوان بدون ترس از شکست کارش را در زمینه پرورش بلدرچین از سال ۹۲ با دریافت وام از صندوق قرض الحسنه بسیج سازندگی دزفول آغاز کرد.

 

سرهنگ لیلی زاده فرمانده سپاه ناحیه دزفول با تقدیر از تلاش جوانان کارآفرین عنوان کرد: تمام تلاش مان این است که جوانان بتوانند مستقل شده و کاری که خودشان علاقه دارند را شروع کنند و برای این منظور هرچه در توان داشته باشیم انجام می دهیم.

 

داوود تجلی جوان جهادگر دزفولی گفت: سختی سال های اول کارآفرینی می ارزد به شیرینی لحظه نتیجه دادن، از ابتدای شروع چند سال اول دچار شکست شدیم و با فراز و نشیب های زیادی در زمینه فروش و نبود بازار مناسب مواجه شدیم، اما مدتی بعد با تلاش های فراوان که داشتیم توانستیم کار خود را توسعه دهیم و حالا ۷ سالی می شود که بلدرچین پرورش می دهیم و به سود دهی رسیده ایم.

۱

 

کارآفرینی همراه با اشتغال برای دیگران

این کار آفرین جوان از ۱۲۰ هزار قطعه بلدرچین خود گفت و ادامه داد: از گله مولد (اولین بخش تولید) تا جوجه کشی و پرورش این بلدرچین ها ( زنجیره کامل تولید) را خودمان انجام می دهیم، و با لطف خداوند ۸ نیروی کار به صورت مستقیم و ۴ نیرو به طورغیر مستقیم با ما مشغول به کار هستند.

او از برنامه اش برای خودکفایی در زمینه تولید دان برای بلدرچین ها گفت: برای سال ۹۹ تلاش می کنیم تا خودمان تولید دانه برای خوراک این پرندگان را انجام دهیم.

صندوق های قرض الحسنه بسیج سازندگی 

این جوان جهادی از همت سپاه و بسیج سازندگی شهرستان برای کمک به جوانان در راستای کارآفرینی تقدیر کرد و گفت: حمایت جوانانی مثل ما می تواند باعث ترویج روحیه کارآفرینی در بین جوانان دیگر شود و امید دارم که دیگران هم می توانند با کمک وام های قرض الحسنه فعالیت شان را شروع و به لطف خداوند در کارشان موفق شوند.

و حالا کشت طلای سرخ توسط این جوان دزفولی 

داوود تجلی با همراهی برادرش محمد تجلی تصمیم گرفتند تا کاشت زعفران را هم انجام دهند و با تحقیقاتی که انجام دادند و تلاش و همتی که داشتند توانستند پرورش زعفران گلخانه ای را انجام دهند.

کشت این گیاه در خوزستان توسط افراد کمی انجام شده است و این جوانان جز اولین هایی هستند که این اقدام را عملی کرده اند.

داوود می گوید: از سال ۹۸ به صورت آزمایشی کشت ایروپونیک این گیاه را در حدود ۱۰۰ متر گلخانه و با ۱و نیم تا ۲ تن پیاز زعفران انجام دادیم و حالا در فصل برداشت این گیاه با ارزش هستیم.

او ادامه داد: با یاری خدا و تلاش می توان در هر زمینه ای موفق بود و ما با همت اقدام کردیم.

او از شیوه کشت ایروپونیک (هواکشت) گفت: به معنی این است که بدون نیاز به خاک و آب و در طبقات سینی شکل، کاشت و نگهداری آن انجام می شود، و در این کار آفرینی هم دو نفر نیروی مستقیم و ۹ نفر نیروی غیر مستقیم برای برداشت محصول در حال فعالیت و کار هستند.

۱

بازدهی محصول

این جوان از بازدهی محصولش بعد از برداشت گفت که به ازای هر تن کاشت پیاز زعفران، چیزی در حدود یک تا یک کیلو و دویست گرم برداشت خواهد شد، که ما در بازار خوزستان این محصول را برای فروش عرضه می کنیم.

این جوان کارآفرین، نشان داد برای داشتن زندگی بهتر باید تلاش کرد، برای داشتن شغل مناسب و ایجاد یک اشتغال باید از موانع و سختی ها گذشت تا به ساحل آرامش رسید.

توصیه به علاقه مندان به کارآفرینی

 تجلی، جوانی با روحیه جهادی در توصیه اش به جوانانی که می خواهند در این زمینه فعالیت کنند بیان کرد: برای شروع این شغل با سرمایه ای در حدود ۱۵تا ۲۰ میلیون، وابسته به محل و امکاناتی که در اختیار افراد هست و با تهیه حداقل یک تن پیاز زعفران به صورت اقتصادی می توان کار در این زمینه را آغاز کرد.

او علاقه مندی و داشتن همت را از مهمترین ویژگی های یک کارآفرین موفق می داند و می گوید: قبل از شروع هر کاری باید تحقیقات لازم انجام شود و با علم و آموزش کار را آغاز کرد، همچنین وجود علاقه باعث می شود تا در مقابل سختی های کار ناامید نشویم، و داشتن همت موتور حرکت ما رو به جلو است تا در برابر مشکلات مقاوم باشیم و موانع را از راه برداریم.

(به قلم سارا قنبری )

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)