چهارشنبه 1400/06/10 - 10:33
سارا قنبری
khozestan-admin
در راستای اقتصاد مقاومتی

  صندوق های منهای سود،  اشتغال های پُر سود

اقتصاد پیشرو و فعال در هر کشور مرهون تلاش های جوانان و تدبیر پیشکسوت های مدبر این عرصه است، و البته تصمیمات مدیران تاثیر گذار هم نقش خود را ایفا می کند، اما در این گوشه و کنار  این مردم هستند که خوب همدیگر را درک می کنند و برای هم آستین همت بالا می زنند تا نبود سرمایه، عاملی برای ایستایی چرخ های اقتصادی جوانان جویای نام در گوشه و کنار جنوب کشور نباشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی خوزستان؛ پیدا کردن یک شغل مناسب در شرایطی که خیلی از مشاغل رو به افول هستند و افراد مدام در حال کوچ از یک شغل به شغل دیگر هستند در این زمانه کمی سخت شده است ، خیلی ها به فکر می افتند تا خودشان کاری را راه اندازی کنند، خوب این موضوع هم مستلزم سرمایه ، زمان، ابزار مناسب و محل متناسب کار و.... است داشتن همه ی این شرایط نیازمند یک بودجه خیلی خوب هم هست، در چنین شرایطی خیلی ها همان ابتدای راه مسیر را عوض کرده و بر می گردند برخی دیگر هم تا نیمه های راه رفته و ممکن است دست خالی برگردند.

در شادگان  گوشه ای از خاک زرخیز خوزستان، که زمانی آن را فلاحیه می نامیدند یعنی سرزمین و مهد کشاورزی جزیره ای با نهرها و نخلستان ها، دارای جاذبه ای بین المللی به نام تالاب شادگان، که هم مرکزی برای اشتغال و هم گردشگری است، با جوان های برومند ، جوان هایی با قامت و قدرت نخل های استوار، با توان و انرژی جوانی،  اما شاید همه این جوان ها دستشان به دهانشان نرسد تا یک نخلستان راه بیاندازند و ثمره ای شیرین از آن برداشت کنند، یا یک کارگاه تولیدی خیلی خوب دست و پا کنند و چندین نیروی دیگر را مشغول به کارکنند، اما ماه پشت ابر نمی ماند و همیشه راه حلی برای گذر از رکود و رسیدن به صعود هست.


صندوق های کارآفرین ساز
سال ۹۹ سال سرو سامانی صندوق ها در شادگان بود، شاید بتوانیم صندوق های قرض الحسنه را صندوقهای گره‌گشا بنامیم.
محسن  طلا دزفولی، تسهیل گر صندوق های قرض الحسنه در شادگان می گوید: از شهریور سال ۹۹ صندوق های قرض الحسنه را سروسامان دادیم آن موقع ۲۰ صندوق غیرفعال داشتیم و حالا با همت مردم، خیرین و جوانان جهادی بیش از ۳۰ صندوق فعال در سطح شهرستان، روستاها و دهستان های شادگان داریم که کمک می‌کنند تا افرادی که قصد شروع یک اشتغال را دارند بدون نگرانی در این مسیر قدم بردارند.

 

صندوق هایی با سرمایه ی مردم برای مردم
صندوق های قرض الحسنه بسیج سازندگی، جایی که اتحاد یک شهر برای کارآفرینی اتفاق می افتد، آقای  دزفولی از حمایت مردم برای هم نوعانشان می گوید: صندوق های قرض الحسنه با حمایت و پشتیبانی بسیج سازندگی تشکیل شدند و حالا با همیاری مردم در مناطق مختلف شهرستان شادگان مبالغ جمع آوری شده و برای افراد کارآفرین که می خواهند کارگاه راه بیاندازند هزینه می شود، در واقع یک وام بدون سود که ما به آن کار راه انداز می گوییم، وام های از ۵۰ میلیون ریال تا ۲۵۰ میلیون که حاصل قرض حسنه ای هست که از سوی مردم برای مردم است.

 

۱


۳۰ کارگاه اشتغالزایی حاصل کار صندوق های قرض الحسنه


کارگاه خیاطی و تولید ماسک و لباس های بیمارستانی در دهستان حسینی، ۶ کارگاه صنایع تبدیلی خرما در بخش خنافره و بخش مرکزی و روستای آبشار شادگان که توسط بانوان اداره می شود۳ کارگاه ترشی جات و صنایع تبدیلی خرما توسط آقایان، نمونه ای از کارگاه های فعال شده با حمایت صندوق های قرض الحسنه هستند که طلادزفولی به آن ها اشاره می کند.


تعاونی های جاده صاف کن 
تعاونی‌هایی هم هستند که کارها را روی غلطک انداخته و باعث سرعت بخشیدن به فعالیت کارآفرینان می شوند، آقا محسن از تعاونی های وابسته به صندوق در زمینه های کشاورزی و خیاطی بیان می کند: تعاونی شهید حسن تهرانی در حوزه ی شهری و در بخش کشاورزی فعال است، کارش خرید بذر و کمک به تامین مایحتاج کشاورزان است، چه در زمینه خرید و فروش محصولات و چه در زمینه بسته بندی محصولاتی مثل خرما هم کمک می کند و مشکلات کشاورز و صاحب کارگاه را برطرف می‌کند تا محصول با کیفیت و بدون دغدغه کشاورز به دست مصرف کننده برسد. حسین احمدیان یکی از فعالان عرصه نخیلات و تولید خرما و همچنین بسته بندی و صادرات است.


تعاونی خیاطی از دیگر تعاونی های یاری رسان به مردان و زنان فعال در این عرصه است، این تعاونی هم کار آموزش علاقه مندان در این زمینه را انجام می دهد و هم برای آن ها تبلیغات و جذب مشتری می کنند.


سرانجام شیرین یک همدلی
طلا دزفولی از سرانجام شیرین این صندوق ها و تعاونی ها می گوید: خروجی این تعاونی ها، مردان و زنان کارآفرینی است که روی پای خود می ایستند، پدران و مادران سرپرست خانواری که یاد می گیرند با همدلی و دست یاری گرفتن از یکدیگر میتوان زندگی را برای همه زیبا و دلنشین کرد و اشتغال برای جوانان از حالت یک مبهم دور، به یک آینده در دسترس تبدیل شود، به ویژه برای شادگانی ها، مردان دیار نخل و شیرزنانی که تغییر دهنده آینده جوانان یک شهر رو به رشد و به آبادانی هستند.

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)