جمعه 1400/06/19 - 09:43
سارا قنبری
khozestan-admin
اقتصاد مقاومتی

کار آفرینی با جوجه های یک روزه

جوان بسیجی اهل شهرستان شوشتر یک سالی می شود که کار پرورش بلدرچین را شروع کرده، ۱۳ هزار جوجه بلدرچین موتور محرک تولید و اشتغال جهادی او و رسیدن به سوددهی بوده که از تجربیات خود برای ما می گوید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی خوزستان؛
در زندگی هرکس یک دو راهی مهم وجود دارد جایی که بین ایستادن و بی تحرک بودن و حرکت در مسیر و تجربه شکست ها و موفقیت ها دچار تردید می شویم مهم قدم بر داشتن در مسیر است، هیچ مسیر موفقیتی بدون مانع نیست و هیچ مسیر همواری همیشه به موفقیت نخواهد رسید، آنچه جوهره کار را در وجود انسان پر رنگ می کند تا رو به جلو حرکت کند تشویق دیگران و سرمایه های نامتناهی نیست گاهی باید از یک روزنه کوچک از یک جوجه سرمایه به یک اقدام مهم و تاثیر گذار رسید تا علاوه بر اینکه برکت را برای خودت به سفره خانواده بیاوری برای دیگران هم مسبب خیر و نان آوری باشی.

مخاطب گزارش ما یک بسیجی اهل شهرستان شوشتر و یک مسئول گروه جهادی است، سید امیر صدر  موسوی ۲۹ ساله اهل شهرستان شوشتر است آغاز کارش از فروردین امسال و در زمینه پرورش جوجه بلدرچین  بوده است با او همراه می شویم تا از کار و تجربه هایش بگوید.


سید موسوی از یک گروه جهادی چطور به فکر پرورش جوجه بلدرچین ها افتاد؟ 
اشتغال نیاز هر جامعه ای به ویژه برای جوان هایی که بیکار هستند و تعدادشان هم کم نیست در شرایطی که کرونا هم خیلی از مشاغل را از رونق انداخته است، راه اندازی یک کارگاه پرورش بلدرچین کار آسانی نیست ولی با نشستن و دست روی دست گذاشتن هم کاری پیش نمی رود، اینکه منتظر معجزه باشی یا چشم انتظار آگهی های استخدامی یا سرگردان ادارات دولتی و خصوصی برای کار، مناسب یک جوان خوزستانی نیست،ما سال ها در گروه جهادی فداییان ولایت حوزه ۳ شهری امام رضا  شوشتر با جوان های سنین مختلف و دغدغه های آن ها در ارتباط هستیم، باهم به سراغ کارهای جهادی ساخت خانه ها، کمک های مومنانه و.... به نیازمندان کمک می کنیم اما آنچه که دغدغه هر جوانی در سن و سال ما است مسئله شغل و آینده است که امروزه شرایط خیلی سختی شده و تعداد جوان های بیکار هم کم نیستند، در این شرایط برآن شدیم تا با سرمایه و خرید جوجه های یک روزه وارد عرصه پرورش بلدرچین شده و علاوه بر کسب درآمد با ایجاد اشتغال برای دیگران ذره ای هرچند کوچک تاثیر گذار باشیم.

۱

اوضاع اشتغال چطور است؟ 
سید امیر صدر موسوی از پرورش بلدرچین در  کارگاه می گوید: مرحله دوم جوجه ریزی ۱۶ هزار قطعه جوجه بلدرچین یک روزه را پرورش می دهیم تا ان شالله بعد از مراحل پرورش وارد بازار فروش کنیم در مرحله اول هم ۱۳هزار جوجه بلدرچین  را طی ۴۵ روز پرورش داده و به مرحله فروش رسانده و با در نظر گرفتن تلفات کار، نزدیک به ۱۱ هزار بلدرچین را برای کشتارگاه های اهواز ارسال کردیم تا به دست مصرف کننده برسد.

صفر تا صد یک بلدرچین پرورنده 
سید امیر از آماده سازی کارگاه و محیط مناسب برای جوجه های یک روزه می گوید: ابتدا محیط سالم پرورش بلدرچین ها را ضدعفونی کرده و سپس به تجهیزات لازم مثل سیستم های گرمایشی، نور و... مجهز می کنیم، سپس  جوجه های یک روزه را  به مدت شش روز با غذای مخصوص تغذیه کرده و پس از طی کردن مراحل رشد اولیه داروها و ویتامین های مورد نیاز شان را تامین کرده و به آن ها می دهیم، لازم به ذکر است که هیچ گونه داروی هورمونی به بلدرچین ها داده نمی شود، سپس با گذشت ۴۵ روز جوجه ها تبدیل به بلدرچین بالغ شده و قابل مصرف هستندکه به کشتارگاه در اهواز ارسال شده تا به دست مردم برسد، مراحل کار دقت و توجه نیاز دارد هرچند درصدی هم تلفات وجود دارد که طبیعی است ولی درکل با رعایت اصول بهداشتی و توجه لازم از  این جوجه های ریزه، بلدرچین های خوبی پرورش داده شده و با خواص زیادی  که دارند در اختیار مردم قرار می گیرند.

هم سفره شدن ۱۰ نیروی کار با سید 
موسوی از بازدهی خوب کار و سوددهی این شغل که با کمک آن توانسته چندین نفر را مشغول به کار کند بیان می کند: هرچند زمان زیادی نیست که کار خود را شروع کرده ایم وبا سرمایه‌ای در حدود ۱۶۰ میلیون آغاز به کار کردیم در کنار در آمدی که داشته ایم، برای ۳ نفر به طور مستقیم و ۷ نفر به طور غیر مستقیم شامل راننده و ... ایجاد رونق اشتغال داشته ایم که یکی از این عزیزان از افراد کم بضاعت تخت نظر گروه جهادی بودند که با ما در حال همکاری هستند و خدارا شاکریم  وامید داریم که با لطف خداوند و توان جهادی بتوانیم این مسیر را طی کرده و کار خود را گسترش دهیم.

۲

چه اتفاقی باید بیفتد تا آقای موسوی کارش را گسترش دهد؟
مسئول گروه جهادی فداییان ولایت می گوید: از بسیج سازندگی در خواست وام داشته ایم تا بتوانیم کار خود را گسترش داده و هم تعداد جوجه های بیشتری پرورش داده در حدود ۲۵ تا ۳۵ هزار جوجه را بتوانیم پرورش دهیم و هم اینکه بخشی از کار خود را به پرورش بلدرچین تخمگذار اختصاص دهیم تا بتوانیم تخم بلدرچین هم به بازار ارائه دهیم.

فراز و نشیب های یک پرورش دهنده بلدرچین 
این پرورش دهنده بلدرچین از گران بودن دان برای تغذیه بلدرچین ها عنوان می کند: مشکل خرید دان داریم و باید از بازار آزاد خرید کنیم و به صورت دولتی چیزی به ما اختصاص نمی یابد و اگر گران بخریم مجبور می شویم تا بلدرچین ها را گران تر بفروشیم و برای بازار فروش موضوع خوبی نیست و باعث نارضایتی خواهد شد، در کنار این موضوع، بحث کمبود کشتارگاه ها نیز مطرح است که تعداد آن خیلی کم بوده و فقط در اهواز و دزفول وجود دارند با حل این مشکلات کمی سرعت رشد مشاغلی مثل ما که تازه وارد عرصه شده ایم بهتر خواهد شد.

۳

فواید مصرف گوشت بلدرچین
۱. درمان کم‌خونی
آهن موجود در گوشت بلدرچین کم خونی را درمان می‌کند. آهن، با نقش مؤثری که در تولید هموگلوبین و گلبول‌های قرمز خون دارد، مشکل کم‌خونی بدن را برطرف می‌کند.
۲. تأمین انرژی موردنیاز بدن
گوشت بلدرچین حاوی ویتامین B2 است که کربوهیدرات را به قند تبدیل می‌کند. همان طور که می‌دانید، قند ماده انرژی‌زایی است که بدن به آن نیاز دارد.
۳. مراقبت از پوست
گوشت بلدرچین، علاوه‌ بر ویتامین‌های A و B، ویتامین E هم دارد. ویتامین E بلدرچین مانند ویتامین E موجود در سبزیجات و میوه‌ها مانع پیری پوست می‌شود و در عین حال، برای بازسازی و احیای پوست نیز مفید است.

۴. حفظ قدرت و استحکام استخوان‌ها
گوشت بلدرچین فسفر و کلسیم دارد. این ۲ ماده مغذی برای مراقبت از استخوان‌ها مفیدند؛ بنابراین با مصرف این گوشت می‌توانید از بیماری پوکی استخوانِ ناشی از نبود کلسیم و فسفات پیشگیری کنید.
۵. ترمیم بافت‌های بدن
یکی دیگر از فواید گوشت بلدرچین ترمیم بافت‌های صدمه‌دیده بدن است. پروتئین موجود در گوشت و تخم بلدرچین به ما در بازسازی و احیای برخی از بافت‌های بدن و سلول‌های ناخن‌ها، پوست و مو کمک می‌کند و تولید هورمون و آنزیم‌های بدنمان را افزایش می‌دهد.
۶. مراقبت از سلامت قلب
پروتئین موجود در گوشت و تخم بلدرچین موجب حفظ توازن کلسترول بد در بدن می‌شود. این موضوع در سلامت قلب مؤثر است.

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)