گپ و گفت با حجت‌الاسلام و المسلمين علي بياد توليد کننده عرقيجات گياهي
شناسه خبر :۱۴۰۳

سلامت مردم جامعه هدف مقدس اين کار

وي طلبه علوم ديني حوزه علميه است که در کنار فعاليت‌هاي فرهنگي ازجمله مداحي اهل‌بيت (س) مشغول به انجام طب سنتي و توليد و فروش گياهان دارويي مي‌باشد. وي بيش از ۳ سال است که در منزل با ايجاد کارگاه کوچکي توانسته کمک خوبي به ‌سلامت جامعه و مشتريان خود نمايد.
نسخه مناسب چاپ

 

علي بياد هستم طلبه علوم ديني و داراي مدرک فوق‌ديپلم برق قدرت .

   با اينکه طلبگي اولويت اول من است ولي يکي از دلايلي که باعث شد که کارگاه توليد عرقيات را تأسيس کنم فرمايش مقام معظم رهبري در بحث اقتصاد مقاومتي بود.  بنده دوست داشتم  به ديگران و يا حداقل به افرادي که با بنده در ارتباط بودن نشان دهم  که مي‌شود در کنار درس مشغول به کار و فعاليت‌هاي ديگر نيز بود و در آن عرصه هم موفق بود. پس بنده نيز با الگوبرداري از علماي گذشته که در کنار درس و تحصيل علم به کارهاي اجتماعي و فعاليت‌هاي اقتصادي نيز اشتغال داشتند فعاليت خود را شروع کردم  و چه‌بهتر آن‌که فعاليت در باب اقتصاد مقاومتي باشد. و آنچه به‌صورت ويژه باعث شد براي بنده انگيزه ايجاد شود توانايي بود که در خودم مي‌ديدم و مي‌توانستم از اوقات فراغتم استفاده کنم.

من کارهاي مختلفي را تجربه کردم ولي سعي مي‌کردم که با ريسک کم باشد تا نه به کسي ظلم شود و نه خودم مضر قضيه باشم، ازجمله اين فعاليت‌ها توليد ماهي بود.بنده نه ماه کار توليد ماهي را انجام داده و به توليد هم رسيدم و در عرصه توليد قارچ هم فعاليت کردم و در اين زمينه هم موفق بودم و باتجربه‌اي که در اين دو کار به دست آوردم متوجه شدم هردوي آن‌ها سود خوبي دارند به‌شرط آنکه توليدکننده، موفق به پيدا کردن بازار براي فروش محصول خود شود. البته مدتي هم در شاخه توليد برنج ورود کردم که در اين زمينه موفق نبودم.

 

 [چگونه شد که وارد عرصه توليد عرقيات شدم]

   زماني که در قم تحصيل مي‌کردم به کاشان و قمصر رفت‌وآمد زيادي داشتم و در آن مناطق دوستان خوبي پيداکرده بودم و با اين عرصه آشنا شدم و فکر کردم که کاري را پيدا کردم که باروحيه و شرايط طلبگي بنده بيشتر سازگاري دارد. سعي کردم به اين عرصه وارد شوم. ازآنجاکه احاديث بسيار زيادي در رابطه با طب و طبابت شنيده بودم مانند اين حديث که مي‌گويد علم دوشاخه است: علم دين و علم بدن، علم دين که بسيار مهم است و باعث مي‌شود انسان به سعادت دنيا و آخرت برسد و دوم علم بدن چون اگر انسان بدن سالمي نداشته باشد آن علمي را که به دست آورده را نيز نمي‌تواند به کسي آموزش دهد. لذا ما مي‌بينيم که بسياري از بزرگان با علم طب آشنا بودند. در ادامه بنده ابتدا سعي کردم اساتيد اين حرفه را در کاشان و قمصر پيدا کنم و از آن‌ها کار را ياد بگيرم.چون من علاقه بسيار زيادي به اين کار پيداکرده بودم توانستم ظرف مدت دو الي سه ماه تقريباً ۷۰ درصد اين کار را ياد بگيرم و ۳۰ درصد مابقي مربوط به تجربه شخصي بنده است که باکار کردن و مرور زمان به آن دست پيدا کردم.

 [چگونگي راه‌اندازي کارگاه توليد عرقيات]

بنده در حال حاضر طلبه حوزه علميه شوشتر هستم . پس از بازگشت به شهرستان دزفول با خريد يک ديگ عرقيات و يک سري وسايل بسيار ساده و آورده‌اي زير سه ميليون تومان کارگاه توليدات عرقيات را در منزل پدري راه‌اندازي کردم.

      هدف اصلي من در اين کار اين بوده است که هميشه بهترين باشم و تلاش بسيار زيادي نموده‌ام  که عرقيجاتي که توليد نموده‌ام محصولي متفاوت و با خواص دارويي و خلوص بالايي باشد و هميشه سعي کرده‌ام  به‌هيچ‌عنوان از آب، پودر ، عطرمايه ، قرص و جوهر و... که گاهاً رواج دارد و بعضي از سودجوها به کار مي‌برند، در محصولات خود استفاده نکنم و الحمدالله تاکنون موفق بوده‌ام. الحمدالله موفق به توليد بيش از ۵۰ نمونه عرق شده‌ايم و با در نظر گرفتن عرق‌هاي ترکيبي که خود تخصص ديگري را مي‌طلبد، توليدات ما به بيش از ۷۰ نوع رسيده ‌است.

 

[توليد گلاب]

   بنده براي توليد گلاب در ايام برداشت گل به قمصر سفر مي‌کنم و پس از خريداري گل در کارگاه‌هاي دوستان خود گلاب گيري  مي‌کنم و سپس گلاب توليدي را با ماشين به دزفول جهت فروش انتقال مي‌دهم و الحمدالله به گواه قديمي‌هاي اين کار در قمصر هميشه گلاب توليدي بنده که با فوت‌وفن خاصي توليد مي‌کنم مورد تائيد و تحسين قرار مي‌گيرد و جزء گلاب‌هاي نمونه قمصر و کاشان مي‌باشد.

 

[از مشکلات ما نداشتن نشان تجاري است]

     اگر خداوند عنايت کند و اين برند حاصل شود ما مي‌توانيم در جشنواره‌هاي مختلف شرکت کنيم تا از شرايط فروش بيشتري برخوردار شويم.

 

[بازار فروش محصولات]

    مشتريان ما به دو صورت مي‌باشند. بعضي براي خريد توليدات و برخي براي درمان نزد ما مي‌آيند که الحمدالله ما موفق شديم بازار خوبي جهت فروش محصولات خود ظرف مدت سه سال به دست آوريم.عمدتاً مشتري‌هاي ما ثابت و از سراسر استان و استان‌هاي هم‌جوار مي‌باشند.

[سلامت مردم هدف مقدس اين کار]

   هدف اين کار (عطاري )هدفي مقدس است که همان سلامت افراد جامعه است نه سودآوري. متأسفانه اخيراً اين کار (عطاري) اين‌گونه جاافتاده که سودآوري خوبي دارد و باعث ورود افرادي به اين عرصه شده که نه تخصص دارند و نه دغدغه سلامت مردم، که بايد جلوي آن‌ها گرفته شود. من مخالف سودآوري نيستم ولي در درجه اول نفع بايد به مردم برسد(سلامت) و بعد به توليدکننده و عطار(سود).اگر روزي بر روي يک ليتر از توليدات خود صد هزار تومان سود خالص ببرم (که غيرممکن است)آن‌قدر خوش‌حال نمي‌شوم که شخصي به من بگويد با استفاده از محصولات شما مشکلم برطرف شده و سلامت خود را به دست آورده‌ام و اين براي من لذت‌بخش‌تر است.

 

[موفقيت]

    آنچه همواره از خداوند خواسته‌ام توسعه رزق حلال است چيزي که امام جواد (ع) و ائمه به ما سفارش کرده‌اند . راز موفقيت من توکل به خدا و جديت و تلاش خودم و خيانت نکردن به اعتماد مردم است و همواره به دنبال توليد محصول خوب بوده‌ام.

  براي افرادي که قصد دارند به‌تازگي وارد اين عرصه بشوند و آن را به‌عنوان شغل انتخاب کنند عرض مي‌کنم که آن‌ها مي‌توانند پس از آموزش‌هاي لازم و با آورده‌اي بسيار اندک زير ۵ ميليون تومان در شروع، به درآمدي يک الي يک و نيم ميليون تومان دست پيدا کنند.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها