سرهنگ بهرام ممبینی مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه ولی‌عصر (عج) خوزستان:
شناسه خبر :۱۴۲۳

تشکیل صندوق‌های قرض‌الحسنه مردم یار و مردم‌دار

هدف کلی این طرح ، تشکیل نهادهای مردم یار و مردم‌دار در راستای حل مشکلات اجتماعی ، فرهنگی ، معیشتی و اشتغال‌زایی در جامعه و توان‌افزایی برای مدیریت پیشرفت و آبادانی و ایجاد اشتغال پایدار با رویکرد اقتصاد مقاومتی از طریق تشکیل صندوق‌های قرض‌الحسنه اشتغال‌زایی و مردم یاری روستایی و محله شهری است .
نسخه مناسب چاپ

جناب سرهنگ لطفاً هدف سازمان بسیج سازندگی را برای تشکیل این صندوق‌ها  و اجرای این طرح بیان کنید.

من اجازه می‌خواهم در ابتدا برای روشن شدن اهداف این طرح مقدمه‌ای را عرض کنم.

کارشناسان یکی از موانع مهم پیشرفت عدم مشارکت مردم در فرایند پیشرفت و آبادانی می‌دانند . برای تغیر نگرش مدیریتی در فرآیند پیشرفت می‌بایست مردم را به‌تدریج در امور مشارکت داد که این مراحل تغییر و تکامل را می‌توان به سه بخش عمده تقسیم کرد  :۱- کار برای مردم ، ۲- کار با مردم ، ۳- کار توسط مردم است . همان‌گونه که می‌دانید بهترین و موفق‌ترین روش ، روش سوم است. در روش سوم (کار توسط مردم ) تمامی فرایند ، تصمیم‌گیری ، برنامه‌ریزی و اجرا بر عهده مردم است و آن‌ها از پشتیبانی نهادهای مربوط و دست‌اندرکاران استفاده می‌نمایند . یعنی مردم از ابتدا تا پایان کار سهیم هستند و پس از دستیابی به اهداف ، نگهداری و حفاظت از آن را نیز بر عهده‌دارند.  

یکی از موانع این روش در رونق فعالیت‌های اقتصادی ، عدم دسترسی مردم به منابع مالی و اعتباری آسان و ارزان است. ازاین‌رو برنامه تشکیل صندوق‌های قرض‌الحسنه محلی ، و تلاش برای استفاده آسان و سریع مردم محلی از تسهیلات کم‌بهره به آن اضافه شد تا مردم در این صندوق‌ها ، با اندوختن پس‌اندازهای اندک و مدیریت منابع مالی در دسترس خود ، وام برای انجام فعالیت‌های اقتصادی با اولویت فعالیت‌های گروهی دریافت می‌کنند.

با تشکیل صندوق‌های قرض‌الحسنه مردم یار و مردم‌دار ، عملاً مردم تصمیم‌گیری ، برنامه‌های پیشرفت روستا یا محله شهری خود را به عهده گرفته و از پشتیبانی نهادهای مربوطه و دست‌اندرکاران استفاده می‌نمایند . یعنی مردم در فرایند پیشرفت روستا یا محله از ابتدا تا انتها سهیم و مشارکت داشته و پس از دستیابی به اهداف موردنظر آن نگهداری و حفاظت می‌نمایند.

هدف کلی این طرح ، تشکیل نهادهای مردم یار و مردم‌دار در راستای حل مشکلات اجتماعی ، فرهنگی ، معیشتی و اشتغال‌زایی در جامعه و توان‌افزایی برای مدیریت پیشرفت و آبادانی و ایجاد اشتغال پایدار با رویکرد اقتصاد مقاومتی از طریق تشکیل صندوق‌های قرض‌الحسنه اشتغال‌زایی و مردم یاری روستایی و محله شهری است .

بدین منظور با استفاده از ابزار صندوق قرض‌الحسنه ، مردم بسیج و سازمان‌دهی شده و آموزش‌های موردنیاز ارائه می‌شود تا دسترسی به فرصت‌ها از این طریق تسهیل و بهبود یابد. آنها با توجه به پتانسیل و فرصت‌های موجود در روستا و محله خود می‌توانند در جهت پیشرفت و آبادانی به‌ویژه معیشت پایدار گام بردارند.

آقای ممبینی لطفاً به‌صورت خلاصه شرح وظایف یک تسهیلگر را برای ما توضیح دهید:

ازنظر ما تسهیلگر فردی است که علاوه برداشتن شرایط و ویژگی‌های تسهیلگری با گذراندن آموزش‌های لازم ،وظیفه تحقق تشکیل صندوق‌های قرض‌الحسنه را با برگزاری نشست‌های متعدد جمعی و فردی با روستا یا محله شهری و تشریح اهداف چگونگی و دستاوردهای تشکیل صندوق را برعهده‌گرفته و آن را برای تشکیل صندوق متقاعد و یاری می‌نماید.

لطفاً خلاصه‌ای از اقدامات صورت گرفته‌شده در این زمینه را شرح بدید:

 برگزاری کارگاه آموزش و توانمندسازی تسهیلگران

برای اجرای این برنامه پس از گذراندن جلسات متعدی که در مرکز با حضور سردار جعفری و دیگر مسئولین  برگزار شد شرکت کردیم و پس از توجیه ،  در اولین مرحله قرارگاه خدمات رسانی را در مرکز استان و سپس کمیته‌ای به نام  خدمات‌رسانی را در  شهرستان‌ها  استان خوزستان طبق  ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های مربوطه  تشکیل دادیم . وظیفه این کمیته‌ها معرفی دو نفر تسهیلگر و مشخص نمودن چهار نقطه اولویت‌دار در هر شهرستان و روستاهای ناحیه خود جهت اجرای طرح به‌صورت پایلوت بود .

پس از معرفی تسهیلگرها توسط کمیته خدمات‌رسانی در نواحی ،  توسط کار شناسان این امر از آنها مصاحبه شد و پس از تائید صلاحیت موردنظر، هماهنگی‌های لازم جهت همکاری با این عزیزان به‌عنوان تسهیلگر به عمل آمد.

این کارگاه‌ها در سه مرحله برگزار می‌شود که مرحله اول آن در  ۲۵ الی۲۷آذر  در اهواز برگزار شد. مراحل دوم در تاریخ ۹ الی ۱۱ دی  و آخرین مرحله ۲۵/الی ۲۷ دی برگزار خواهد شد .

 

 در پایان برای روشن شدن اهمیت موضوع جمله‌ای از مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) را خدمت شما عرض می‌کنم : اگر این صندوق‌های قرض‌الحسنه نباشند بدانید که این نیازهای مردم راد هیچ‌وجه شما و ما قادر به انجامش نیستیم این نهاد( صندوق‌های قرض‌الحسنه ) که اسلامی است و نهاد مفیدی است برای مردم بماند، کار خودش را بکند و به مردم خیر خودش را برساند یک شجره طیبه‌ای است بحمدالله رشد هم کرده ، خوب شده نه دیگران کارشکنی کنند و نه اسباب زحمت درست کنند.

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها