شناسه خبر :۱۸۴۱

متأسفانه امروزه ساکنان روستا هم مي‌خواهند مانند شهري‌ها زندگي کنند!

آقاي حيدر حيدري ساکن روستاي چيري از توابع شهرستان هنديجان است. وي پس از مهاجرت از شهر به روستاي زادگاهش در کنار کار کشاورزي با راه‌اندازي کارگاه توليد حلوا ارده موفق به اشتغال‌زايي براي تعدادي از اهالي روستا شده است و در حال حاضر وي يکي از توليدکنندگان موفق در زمينه توليد حلوا ارده در استان است.
نسخه مناسب چاپ

  چون از رانندگي خسته شده بودم به پيشنهاد همسرم کارگاه توليد حلواارده را در روستا تأسيس کرديم.

   من از رانندگي و کاميون داري خسته شده بودم و در سال ۸۹ با پولي که از فروش ماشين سنگين به دست آوردم زمين کشاورزي به مساحت ۱۵ هزار متر را در روستا خريداري کردم و ۱۲۵ اصله نخل را در آن کاشتم. بعد از ۱ سال چون منزل ما ماهشهر بود و رفت‌وآمد براي ما سخت بود، در سال ۹۱ تصميم گرفتيم منزل را به روستا انتقال دهيم و خانه‌اي در ابعاد ۱۰۰ متر در باغ بنا کرديم و به‌صورت کامل در آنجا ساکن شديم و الحمدالله برداشت خرماي ما در سال چيزي در حدود ۳ الي ۴ تن است.      مهاجرت از شهر به روستا با تشويق همسرم بود و اگر تلاش‌هاي او نبود ما نمي‌توانستيم اينجا زندگي کنيم و در اصل مشوق اصلي اين کار همسرم بود. بعد از اسکان در روستا در اين فکر بوديم که چه‌کاري را شروع کنيم که هم براي ديگران اشتغال ايجاد کنيم و هم از اين طريق درآمدي هم براي خودمان کسب کنيم. همسرم پيشنهاد تأسيس کارگاه توليد ارده را داد. ما هم تعدادي از دستگاه‌هاي نيمه‌صنعتي براي اين منظور را از کارخانه‌اي که تعطيل‌شده بود با هزينه‌اي زير ۵۰ ميليون تومان تهيه کرديم.

ما در روز در حدود ۴۰۰ کيلو ارده توليد مي‌کنيم که ۳۰۰ کيلو را ‌بصورت مستقيم به فـروش مي‌رسانيم و مابقي را براي توليد حلوا ارده نگه مي‌داريم. کنجد ماده اوليه ارده است کــــــه آن را از کشاورزان روستاهاي اطـــــــراف بـهبـهان خــــريداري مي‌کنيم. در خوزستان مرسوم است کـــــه ارده را با خـرما مخلوط کرده و به مصرف مي‌رسانند.

 

 

شاه دانهاي به نام کنجد:

                  کنجد يكي از قديمي‌ترين دانه‌هايي است که در بين دانه‏‌ها جزو سرشارترين منابع روغنى محسوب مي‌شود. اين دانه منبع غنى از پروتئين بوده و ارزش غذايى بالايى دارد. هر قاشق غذاخوري آن تأمين‌کننده ۱۴ درصد از نياز روزانه به كلسيم است. به‌علاوه با مصرف ۵۰ گرم از آن ۲۵ درصد از نياز روزانه به اسيد فوليك نيز رفع خواهد شد. اين دانه منبع گياهي آهن نيز محسوب مي‌شود. به اين دليل خوردن آن به رفع خستگي به‌خصوص در آن‌هايي كه به كم خوني و فقر آهن دچار هستند، توصيه‌شده است.

فرآيند تهيه حلوا ارده به اين نحو است که مغز کنجد را براي خشک‌کردن و بو دادن به ديگ‌هاي دوجداره منتقل مي‌کنند. پس از خشک شدن، بوجاري مي‌شود و بعد از بوجاري به آسياب منتقل مي‌کنند. در آسياب، به ارده تبديل مي‌شود.

       مرحله بعد، پخت شکر است که آن را درون دستگاه مخصوص با درجه حرارت پخت ۱۲۰ درجه سانتي‌گراد قرار مي‌دهند و بعد از چند ساعت شکر به شکل خمير شيري‌رنگي درمي‌آيد. در مرحله آخر مخلوط کردن ارده و شکر با پارو و در ديگ‌هاي مخصوص اين کار است که با ارده مخلوط کرده و مالش مي‌دهند. اين مرحله توسط کارگران انجام مي‌شود. بافت حلوا شامل الياف بسيار نازکي خواهد بود که به آن «نخ» مي‌گويند. درگـــــذشته به‌جـــاي شکر و گــــلوکز، از شيره کشمش، انگور و خرما اســـــــتفاده مي‌کــــردند. بـــــــعد از تــــوليد حـلوا ‌ارده آن را در ظرف‌هاي نيم، چــــهار و هفت کــيلويي و متـــناسب با نياز بازار قرار مي‌دهند که به‌صورت عمده و خرده به فروش مي‌رسانند. تمام توليدات کارگاه به دليل کيفيت بالا به فروش مي‌رسد و گاهي نيز با کمبود محصولات توليدي مواجه مي‌شويم.

 

 

ديگرمحصولات توليدي در کارگاه:

   در حال حاضر بنده به همراه همسرم و ۵ کارگر ديگر در کارگاه مشــــغول به فـــعاليت هستيم و روزانه چيزي در حدود ۲۰۰ الي ۳۰۰ کيلو روغن کنجد و ۴۰۰ کيلو ارده و ۱۰۰ الي ۱۵۰ کيلو کنجد خشک و ۲۰۰ کيلو حلواارده توليد مي‌کنيم. باکم کردن هزينه‌ها، سودي معادل با ۷۰۰ هزارتا يک‌ميليون تومان در روز به دست مي‌آوريم.

وقتي‌که ما براي زندگي از شهر به روستا آمديم اين عمل ما براي مردم روستا عملي عجيب بود. ما براي اين کار هدف داشتيم و با برنامه اين اقدام را انجام داديم. متأسفانه امروزه روستايي‌هايي هم مي‌خواهند مانند شهري‌ها زندگي کنند درصورتي‌که اگر از ظرفيت‌هايي که در روستا وجود دارد استفاده کنند خيلي از مشکلات اقتصادي‌شان حل خواهد شد.

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها