وزیر جهاد کشاورزی در بازدید از کانون های فوق بحرانی جنوب شرق اهواز
شناسه خبر :۲۱۲۶

تا ۳ سال آینده شاهد تأثیر کاشت نهال ها در مقابله با ریزگردها خواهیم بود /

محمود حجتی: امیدواریم تا حدود ۳ سال آینده اثرات مثبت این نهال ها در رابطه با بادشکن، فرسایش خاک و جلوگیری از ریزگردها مشخص شود.
نسخه مناسب چاپ

 

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در بازدید از کانون های فوق بحرانی جنوب شرق اهواز گفت: سازگاری طبیعت با آنچه که کارشناسان امر ارزیابی کرده بودند منطبق بوده است و نهال هایی که در اسفند سال گذشته و فروردین ماه سال جاری غرس شده بود وضعیت مطلوبی را پشت سر گذاشته اند.
حجتی افزود: امیدواریم  تا حدود ۳ سال آینده اثرات مثبت این نهال ها در رابطه با بادشکن، فرسایش خاک و جلوگیری از ریزگردها مشخص شود.
وی ادامه داد: خوشبختانه مسئولین استانی اعم از استاندار، مدیران سازمان جهاد کشاورزی و جهاد نصر در حرکتی جهادی با نگاهی مانند شب های عملیات شبانه روز کار کردند.
حجتی با بیان اینکه کارهای نهایی از جمله عبور از خط لوله پالایشگاه آبادان تا دو روز آینده صورت می گیرد و به تالاب منصوریه کانال کشی صورت می گیرد افزود: این کار تا به امروز یک مهندسی مدرن بوده است.
وی اظهار کرد: طول کانال کشی تا کنون ۴۷ کیلومتر بوده است و عبور از راه آهن، جاده، خطوط نفت و گاز مختصات ایمنی و مهندسی مخصوص به خود را نیاز داشت که خوشبختانه همه این کارها با موفقیت صورت گرفته است و  جا دارد از تمام نیروهای مشغول در این بخش ها که بستر را برای عملیات به موقع فراهم کردند تشکر کنم.
حجتی اظهار کرد: احداث این کانال علی رغم این زمان کم و وجود موانع مختلفی مانند خط راه‌آهن، لوله‌های نفت و گاز و آب، یک شاهکار مهندسی است. حجم عملیات با توجه به طول ۴۷کیلومتری مسیر بسیار زیاد است. 
  
وی بیان کرد: با این زیرساختی که انجام شده است و حضور نیروهای مردمی و بسیجی، اقدامات انجام گرفته در بحث تامین نهال مورد نیاز و تخصیص منابع لازم افق روشنی در مقابل ما قرار می‌دهد تا کار نهال کاری و مرطوب سازی اراضی فوق بحرانی منطقه جنوب شرق اهواز را امسال به اتمام برسانیم. 
  
وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: امیدواریم در سال‌های آینده با امتداد این کانال، آب را به سمت مارون، هندیجان و زهره برسانیم تا منشا ریزگردها که عمدتا در مناطق شرق و جنوب شرق اهواز است را با یک برنامه میان مدت عملیات بیولوژیک در بحث مرطوب سازی اراضی و کشت نهال مهار کنیم. با اانجام این کارها امیدواریم در بلند مدت شاهد کاهش و حذف ریزگردها از این مناطق باشیم.
وزیر جهاد کشاورزی در ادامه یادآور شد: با این زیر ساخت ها، تجهیزات و امکانات و مقدمات فراهم شده بتوانیم این منطقه فوق بحرانی را که بیش از ۴۰ هزار هکتار می باشد نهالکاری و مرطوب سازی کنیم.
حجتی اظهار کرد: تالاب منصوریه و هور شریفه  که جزء برداشت های اصلی ریزگردها هستند، باید به تدریج مرطوب سازی شوند و در سال های آینده به سمت رودخانه مارون، زهره، هندیجان  که دیگر منشاء ریزگردها در جنوب شرق و شرق هستند برویم.

 

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها