اسم جهاد که بیاید آدمی یاد پیکار و جنگ می‌افتد امروز نیز این ذهنیت همچنان ادامه دارد اما رویکردی متفاوت به خود گرفته است.
شناسه خبر :۴۶۰۷

لحظاتی با جهادگران خوزستانی؛ از پیکار با نفس درونی تا جنگ با محرومیت‌های بیرونی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، اسم جهاد که بیاید آدمی یاد پیکار و جنگ می‌افتد امروز نیز این ذهنیت همچنان ادامه دارد اما رویکردی متفاوت به خود گرفته مدتی است که برخی از خوبان روزگار فارغ از شغل، جنسیت و سنشان به پیکار با محرومیت می‌پردازند و در این راه برای سرکوب کردن نفس اماره خویش نیز می‌جنگند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، اسم جهاد که بیاید آدمی یاد پیکار و جنگ می‌افتد امروز نیز این ذهنیت همچنان ادامه دارد اما رویکردی متفاوت به خود گرفته مدتی است که برخی از خوبان روزگار فارغ از شغل، جنسیت و سنشان به پیکار با محرومیت می‌پردازند و در این راه برای سرکوب کردن نفس اماره خویش نیز می‌جنگند.

اردوهای جهادی که با هدف سازندگی برگزار می‌شوند در بین جوانان به ویژه قشر دانشجو و دانش‌آموز از طرفداران بسیاری برخوردار است و در این میان این دو قشر طالب علم در طلب علم سازندگی درونی و برونی گاه در مسیرهای سختی گام برمی‌دارند که شاید بسیاری از مسئولان مدعی حتی توان فکر کردن به آن راه را هم نداشته باشند.

روحیه جهادی بر آمده از هدفی مقدس است و فعل "کمک کردن" همواره در ذات آدمی همچون چشمه‌ای جوشان در حال فوران است اگر چه این امر در وجود برخی‌ها بیشتر و در وجود بعضی‌ها هم اندک است اما تعداد گروه نخست چنانی هست که وقتی تابستان می‌شود بحث گروه‌های جهادی در محافل مذهبی، دینی و حتی عمرانی محور سخن قرار می‌گیرد.

توسعه فرهنگ محرومیت‌زدایی و ایجاد روحیه سازندگی و امید در بین مردم سال‌هاست که سبب شده جهادگران حتی گرمای بیش از ۵۰ درجه خوزستان را تحمل کنند ولی به این امر پایبند باشند. گرچه وظیفه حل مشکلات مردم جامعه ابتدا بر عهده مسئولان امر است و بحث مطالبه‌گری از مسئولان نباید کمرنگ شود ولی با شروع تابستان برخی از مناطق محروم استان با حضور جهادگران رنگ تازه‌ای به خود می‎‌گیرد.

تلاش جهادی ۵ هزار نفر در ۱۵۰ روستا

معین سلیمانی‌نژاد مسئول مرکز مطالعات و هدایت حرکت‌های جهادی استان خوزستان با بیان اینکه ۴ گروه جهادی داریم که سرآمد گروه‌های جهادی هستند، می‌گوید: این ۴ گروه که شامل گروه‌های جهادی مساجد، محلات، طلاب و گروه دانشجویی و دانش‌آموزی است در تعطیلات تابستان و ایام خاص مشغول فعالیت‌های محرومیت‌زدایی و فرهنگی هستند.

وی می‌افزاید: در تابستان امسال پیش‌بینی ما این است که بیش از ۱۵۰ گروه جهادی به مناطق محروم در قالب این ۴ گروه اعزام شوند و حدود ۱۵۰ روستا از خدمات عمرانی، فرهنگی، اجتماعی، آموزشی، کمک درسی، علمی، بهداشت و درمان منتفع شوند.

سلیمانی‌نژاد تعداد جهادگران را ۵ هزار نفر در عرصه‌های محرومیت‌زدایی در قالب گروه‌های جهادی دانست و ضمن اشاره به اینکه  امسال به نسبت سال گذشته هزار نفر به تعداد جهادگران افزوده شده به توضیح درباره گروه جهادی دانشجویان و دانش‌آموزان می‌پردازد و می‌گوید: در گروه جهادی دانش‌آموزان و دانشجویان استقبال این قشر برای شرکت در این اردوها بسیار خوب است به طوری که در دانشگاه‌های استان ۵۸ گروه جهادی داریم و هر دانشگاه حداقل دارای یک گروه جهادی است.

وی عنوان می‌کند: استقبال به قدری زیاد است که گاهی در برخی از دانشگاه‌ها تعداد ثبت نامی‌ها آن چنان زیاد است که برای انتخاب مجبور به گزینش می‌شوند همچنین در استان ۵۶ گروه دانش‌آموزی داریم که هر حوزه مقاومت بسیج دانش‌آموزی شهرستان‌ها یک گروه جهادی دارد.

به خاطر انقلاب در مناطق محروم کار می‌کنند

مسئول مرکز مطالعات و هدایت حرکت‌های جهادی استان خوزستان با بیان اینکه در اردوهای جهادی ایام نوروز ۹۷ حدود هزار و ۲۰۰ دانشجو و ۶۰۰ دانش‌آموز شرکت کردند، می‌گوید: افرادی که در این اردوها شرکت می‌کنند بچه‌های انقلاب هستند و دغدغه کار انقلاب را دارند، کار آنها یدی نیست و شاید سخت‌ترین کاری که در طول سال انجام دهند همین درس خواندن باشد ولی به خاطر اینکه دغدغه انقلاب را دارند از وقت خود و از بهترین ایامشان می‌گذرند و به خاطر انقلاب در مناطق محروم کار می‌کنند.

وی می‌افزاید: انتظار داریم همانطور که این جوانان و نوجوانان با این روحیه پای کار می‌آیند مسئولان نیز جهادی‌وار حمایشتان کنند. برخی از واکنش‌ها و کنش‌ها از سمت مسئولان سبب دلسردی آنها می‌شود.

در ادامه کلیپی از اقدامات بسیج سازندگی استان خوزستان همراه با توضیحات سرهنگ ممبینی مسئول بسیج سازندگی سپاه حضرت ولی‌عصر(عج) استان خوزستان را می‌بینید.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها