شناسه خبر :۷۷۶۳

دستگاه‌های مسئول حمایت از مردم سیل‌زده را تا بازگشت به زندگی عادی ادامه دهند

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان گفت: همه نهادها و دستگاه‌های پشتیبان و یاری‌رسان حمایت و پشتیبانی از مردم سیل‌زده را تا زمانی که بتوانند به زندگی عادی خود بازگردند ادامه دهند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محسن شفیعی در جلسه شورای فرهنگی این نهاد با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان و هفته هلال احمر، اظهار داشت: به نظر بنده امسال در خوزستان از آغاز سال، روزها و هفته‌های هلال احمر است و این به دلیل امتحان الهی است که پیش روی جامعه ما قرار گرفت، در این امتحان الهی مجموعه خدمتگزار هلال احمر محک خورد.

وی افزود: تاریخ همیشه در قضاوتی که نسبت به ما می‌کند، این مهم را مد نظر قرار می‌دهد که آیا به هنگام، در صحنه‌ای حاضر یا اینکه غایب بوده‌ایم. این مبتنی بر آن است که انسان زمان‌شناس باشد، چه بسا درنگ و تأخیر در یک تصمیم، زمان را از دست ما خارج کند و بعدا آن تصمیم دیگر بهره‌مند از ارزش نباشد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان با اشاره به تعبیر زمان طلایی و اهمیت آن در حوزه پزشکی، خاطرنشان کرد: در حوزه پزشکی، در عرصه جراحی‌های پیشرفته یا حوادث یا فوریت‌های پزشکی و امدادهای شهری زمانی وجود دارد که اگر کار در آن انجام نشود دیگر قابل جبران نیست.

وی با اشاره به قیام توابین و عدم زمان‌شناسی و حضور به هنگام آنها در واقعه عاشورا، گفت: در صحنه تصمیم گیری‌های تاریخی هم، چنین مفهومی داریم، برای مثال بخشی از توابین کسانی بودند که تا زمانی که امام حسین (ع) به شهادت رسید، باورشان نمی‌شد که حضرت در حال کشته شدن است.

شفیعی ادامه داد: آنها چنین می‌پنداشتند که مسأله حل می‌شود و کسی صلح میان امام حسین(ع) و یزد را برقرار می‌کند اما ناگهان دیدند که امام حسین(ع) را کشتند و سرش را به نیزه کردند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان به حضور به موقع مردم و مسئولان در سیلاب اخیر خوزستان اظهار داشت: در حادثه سیل اخیر مردم و مسئولان درنگ نکرده و پای کار آمدند.

وی افزود: خیلی سخت است که در رسانه سعی کنید فضا را آرام نگه دارید، و مردم جا نخورند، بی‌قرار نشوند و در عین حال خطر جدی و پشت دروازه شهر باشد و بخواهید که این هر دو را مدیریت کنید.

شفیعی در مقایسه وضعیت سیلاب و وضعیت هشت سال جنگ تحمیلی، یادآور شد: هنگام جنگ وقتی خبر حمله هوایی بود آژیر خطر زده می‌شد و اعلام وضعیت زرد یا قرمز داشتیم اما سیل بدون اعلام آمد و وارد زندگی مردم شد و بلکه مردم را از بین برد، مردم اولین خط مقدم بودند که انصافاً صحنه‌های جالبی از ایثار و رشادت رقم خورد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان عنوان کرد: نیروهای مردمی مثل ناموس خود شبانه روز از سیل بندها دفاع و مانع ورود آب به زندگی خود شدند.

وی با اشاره به اشعار عربی زیبای جوانان رفیع که خطاب به شط گفتند تو خواستی ما را به گریه بیاندازی اما ما اشک تو را به گریه درآوردیم، گفت: این احساس و عاطفه برخواسته از جوانان خوزستانی بود.

شفیعی وی بیان کرد: مبارزه با سیل مبارزه جدی بود، آن هم سیلابی که براساس نظر کارشناسان در هفتاد سال گذشته این حجم بارش را در تاریخ استان خوزستان نداشته بودیم. ایستادگی مردم در مقابله با سیلاب کار بزرگی بود تا جایی که رهبرمعظم انقلاب اسلامی ر حکم انتصاب امام جمعه جدید اهواز فصلی از متن حکم را به تقدیر و تشکر از مردم خوزستان اختصاص دادند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان تصریح کرد: در این میان هلال احمر هم درخشید و در وسط صحنه حاضر بود و این حضور، حضوری قلبی و دلی و برآمده از وجدان بیدار بود، هلال احمر در  سیلاب خوزستان پای کار آمد و حضور داشت و این حضور پرشور و مؤثر جای تقدیر دارد.

وی با اشاره به نتایج سیلاب خوزستان و درس هایی که باید از آن آموخت، گفت: برای هلال احمر و مجموعه های مرتبط، حوادثی به این گستردگی فرصتی برای آزمایش آموخته ها است، یعنی سیل فرصتی برای محک زدن قدرت حضور و توان اقدام به موقع برای هلال احمر ایجاد کرد.

شفیعی ادامه داد: بخشی از این مسائل باید به صورت علمی ارزیابی و بررسی شده و نقاط ضعف را پیدا تعیین کرد.  قطعاً بستر طبیعی حادثه، درک محسوس و شفافی از نقاط قوت و ضعف در اختیار ما قرار می دهد.

وی با مقایسه زلزله کرمانشاه و سیلاب خوزستان در سال جاری و اعتماد مردم در این دو بحران، یادآور شد: در زلزله کرمانشاه در فضای مجازی این گونه عنوان شد که مردم به نهادهای رسمی اعتماد ندارند، اما در سیل خوزستان اعتماد مردم به هلال احمر و کمیته امداد امام خمینی به نمایش آمد. این اعتماد سرمایه بزرگی است که برای بدست آوردن آن زمان زیادی صرف شده است و نباید در یک حادثه از دست برود زیرا جبران مجدد آن زمان‌بر است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان بیان کرد: هلال احمر باید قدر این اعتماد را بداند و گزارشی از عملیات امدادرسانی و کمک های مردمی ارائه کند تا این اعتماد و سرمایه اجتماعی برای حوادث بعدی حفظ شود.

شفیعی با اشاره به مشکلات مردم سیل زده پس از سیلاب، خاطرنشان کرد: سیل در خوزستان هنوز تمام نشده و هزاران هکتار از زمین های کشاورزی زیر آب رفته است.

وی با بیان اینکه وقتی سیل فرونشست کارها تازه شروع می شود افزود: در سیل ۹۸ اهمیت دوران پساسیل کمتر از زمان سیل نیست و حتی بار آن از بار دوره سیل سنگین تر است و باید برای مدیریت مشکلات ایجاد شده برنامه‌ریزی کرد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان افزود: به طور طبیعی چون حجم عمده خسارات در حوزه کشاورزی است و کشاورزان حداقل برای یک سال سرمایه خود را از دست داده اند باید از آنان حمایت شود تا مجددا بتوانند بر روی پای خود ایستاده و به زندگی قبل از سیل برگردند.

شفیعی گفت: از جمعیت هلال احمر انتظار دارم حمایت و پشتیبانی از مردم سیل‌زده را تا زمانی که بتوانند به زندگی عادی خود بازگردند ادامه دهد، این درخواست محدود به هلال احمر نیست بلکه همه نهادها و دستگاه‌های پشتیبان و یاری‌رسان باید خود را در این زمینه مسئول بدانند و موجب آرامش خاطر و رضایت مردم را فراهم کنند.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها