سه شنبه 1400/04/15 - 20:30
سارا قنبری
سارا قنبری
با کارآفرینان

امام جماعتی که مبلغ کار آفرینی است

از ویژگی های کارآفرینان، خلق فرصت ها، استقبال از خطرها، خرج سرمایه فکری و مادی، عبور از ناشناخته ها و خلق «همه چیز» از «هیچ» و سپس ترک آن برای دیگران و ایجاد فرصتی دیگر است و این خلق و واگذاری، در چرخه تداوم قرار می گیرد و نتیجه آن، سودرسانی به دیگران است. پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله در این باره می فرماید: «بهترین مردم، کسی است که برای مردم، سودمندتر باشد».

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی خوزستان؛ همراه شدیم با امام جماعت روستای تراز بخش هتی در شهرستان لالی، روحانی جوانی که هم صندوق دار قرض الحسنه است و هم مدرس کارآفرینی البته نه فقط تئوری، بلکه او در عمل هم بذر اشتغال را در زمین روستا به دامن خاک سپرده و کارآفرین تحویل جامعه داده است.

حاج آقا امین عسکری فرد،مبلغ سطح سه حوزه علمیه است، و در حیطه فعالیت های فرهنگی، تعلیم و تربیت، راه اندازی کسب و کارهای کوچک، عمران و محرومیت زدایی فعال است.

 

آقای عسکری فرد از صندوق های قرض الحسنه ای می گوید که باعث همدلی و همیاری مردم و ایجاد رونق اقتصادی و تولید شده اند و عنوان می کند: در روستای تراز بخش هتی، ۹ صندوق فعال داریم صندوق قرض الحسنه عشایر بختیاری، شهدای هتی، شهید صیاد و...که قریب به ۵۰۰ نفر عضو این صندوق ها هستند و تاکنون بیش از ۱۰۰ وام در بخش های مختلف کارآفرینی و اشتغال در بخش های دامداری، کشاورزی کارگاه های خیاطی، معیشتی و... در اختیار اعضا صندوق قرار گرفته است که از سال ۹۸ این صندوق ها فعال شده‌اند.

 

۱

 

او ادامه می دهد: مردم خیلی خوب همکاری می کنند و برای کمک به هم از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند، تاکنون مشاغل زیادی از طریق صندوق ها و کمک های خیرین، بنیاد برکت، قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه، کمیته امداد و نهاد های دولتی صورت گرفته و باعث رونق تولید و گسترش کشاورزی و دامداری در این روستا و بخش شده است.

 

 

این طلبه جوان از وام های اعطایی می گوید که از مبالغ ۵ تا ۳۰ میلیون ریال در زمینه های کارگاه خیاطی، قالیبافی، کاموابافی، کشاورزی در بخش های کشت گیاهان دارویی، سبزیجات، پیاز، برنح، بامیه، بادمجان و ماش، پرورش مرغ و بلدرچین و... بوده است.

 

 

اشتغال سرفصل فعالیت های حاج امین 

 

آقای امین عسکری فرد از پویا شدن مردم این روستا و به ویژه جوانان می گوید زیرا زمانی که جوهره ی کار در بطن این مردم جوشش می کند خروش مهرورزی و جهش تولید تنها بخشی از نتایج آن است، او از ۴خانواده ای می گوید که با وام ۱۰ میلیون ریالی و همت هم از کشت بادمجان در سال ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون ریال سوددهی دارند.

همچنین ۴ خانواده ی دیگر با نشان دادن راه توسط او و کشت بامیه ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون ریال سوددهی داشتند.

 

کارگاه های زود بازده 

 

او به کارگاه های فعال در این روستا اشاره می کند و می گوید: از جمله آن ها می توان به کارگاه خیاطی که راه اندازی کردیم اشاره کرد که ۵ بانو در این کارگاه مشغول به کار شده و کسب درآمد می کنند و بانوان دیگر هم به صورت رایگان در این کارگاه آموزش می بینند، علاوه بر فعالیت این کارگاه در زمینه دوخت لباس و .... در این مدتی که بیماری منحوس کرونا همه گیر شده است بانوان در این کارگاه ۵ هزار ماسک تولید و به دست مردم رساندند همچنین یک چرخ خیاطی هم دراختیار بسیج خواهران قرار دادیم که بیش از3هزارماسک تولید داشت. 

 

 

بانوان هنرمند روستا وارد عرصه کسب و کار شدند، قالی بافی کارگاه دیگری است که با کمک خیرین و صندوق قرض الحسنه فعال شد و ۵ بانو در این کارگاه 

مشغول به کار شدند و علاوه بر آن بانوان علاقه مند هم آموزش می بینند، همچنین کاموا بافی کسب و کاری که با وام ۵۰ میلیون ریالی و تولید شال، کلاه، لیف و... فعال شد.

 

مزارعی که سرسبز و محصولاتی که تولید شدند

سرسبزی و آباد شدن روستاها نوید روز های پر برکت را می دهد عسکری فرد می گوید: با تلاش توانستیم چندین مزرعه را پایلوت قرار داده و محصولات خوبی کشت کنیم از جمله کشت برنج که با کمک یک وام ۲۰ میلیون ریالی با همیاری و اشتغال ۴ خانواده، ۳ تن برداشت صورت گرفت که سوددهی آن سه برابر هزینه انجام شده بود .

کشت گیاهان دارویی به لیمو و گل محمدی توسط آقای خسرو مهربابادی در ۵ هزار مترمربع و عباس مهربابادی در ۲ هزار مترمربع کشت به لیمو انجام دادند که فروش ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون ریالی همراه داشتند.

 

۳

مبارزه با بیکاری 

 

آقای عسکری می گوید به جای اینکه برای مردم روستا ماهی بگیرد به آن ها ماهیگیری یاد می دهد،در همین جهت هم آقای یوسف مهربابادی هم با گرفتن وام ۱۵۰ میلیون ریالی از محل صندوق های قرض الحسنه در سطح ۲۰۰۰ مترمربع کشت بامیه و بادمجان در روستای تراز انجام داده است و محصول خوب و با کیفیت برداشت می کند.

این طلبه جهادی ادامه می دهد: یک بانوی فعال روستایی هم با گرفتن وام از صندوق های قرض الحسنه مهربانی روستا، کشت ماش در سطح ۸ هزار مترمربع (۱۰ میلیون ریال وام)، پیاز در سطح ۹ هزار مترمربع (۶۰ میلیون ریال وام و کمک خیرین)، کشت بامیه ۶ هزار مترمربع (۶ میلیون ریال وام) انجام داده و حاصل دست رنج خود را برداشت می کند، دسترنجی که سبزی و برکت به روستا می بخشد.

 

روستاییان خودکفا /تخم مرغ بدهید جوجه تحویل بگیرید

در کنار کشاورزی فعال، دامداری و پرورش مرغ و بلدرچین از آموزه هایی است که آقای عسکری در اختیار اهالی روستا قرار داده تا بیش از پیش خودکفا شده و تامین مواد غذایی مورد نیاز خودشان را انجام دهند، 

مهدی و عسکر غیبی، مرتضی اسکندری و محسن فدایی وتعدادی دیگر کارآفرینانی هستند که با کمک وام قرض الحسنه (۷میلیون و پانصد هزار ریال) و هزینه شخصی پرورش مرغ بومی راه اندازی کرده اند، جوجه های این مرغ داری های سنتی توسط آقای عسکری تامین می شود، در واقع باید گفت ۳دستگاه جوجه کشی که در هر دوره ۲۱ روزه تقریبا ۷۰۰ جوجه خروجی دارند در اختیار این روستاییان قرار گرفته و ۷ خانواده از این طریق مشغول به کار هستند و هرکدام ۱۰۰ مرغ پرورش می دهند که در کنار تامین معاش خانواده و فروش مرغ و تخم مرغ آن ها مبالغ خیلی کم 

در حد ۴۰۰ تا ۱میلیون ریال اقساط به صندوق تحویل می دهند که برخی مواقع هم به جای وجه نقد مبادله کالا به کالا صورت گرفته و تخم مرغ تحویل می دهند و البته اشتغال در این زمینه سوددهی خیلی خوبی هم دارد.

۳

 

۴ هزار بلدرچین با همیاری آقای عسکری و مصطفی مهری بابادی از ماشین جوجه کشی آمدند تا رزق و روزی را به خانه و سفره این کارآفرین بیاورند.

درکنار کارآفرینی مسئله درمان و معیشت مردم هم مدنظرمان بود و با معرفی چند پزشک برخی از عزیزان روستا که نیاز به پزشک داشتن با کمک هزینه وام صندوق درمان شدند، همچنین مبالغ وام هم در اختیار خانواده های محروم قرار گرفت تا مشکلات شان را حل کنند و مجبور به پرداخت وام های چندین درصد نشوند.

 

او می گوید من کلنگ ابتدای راه را می زنم بقیه راه را می سپارم به خود صاحب کسب و کار و هرچه در توان داشته باشم با کمک خیرین و نیروهای جهادی در اختیار مردم روستا قرار می دهم، کار من ترویج است با چاشنی اشتغال و محرومیت زدایی.

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.